Mírumilovnost: Spojené státy už 71 let nikomu nevyhlásily válku – a taky to jde

Ve více než dvousetleté historii spolku vzbouřeneckých kolonií Jeho britského Veličenstva známého jako Spojené státy americké se najde málo mírových chvil. Vojenská přítomnost USA  byla a je všudypřítomná, přestože velmoc vyhlásila za celou dobu své existence válku pouze jedenáctkrát, naposledy Rumunsku roku 1942.

Škodolibou statistiku sestavil list Atlantic a doplnil ji reprodukcemi neblahých listin, vydaných pro tyto účely ctihodným Senátem. V zásadě se jedná o prohlášení v tomto smyslu:

Vyhlašujeme vám válku, pac a pusu

Rozepsáno do reprezentativní podoby hodné arzenálu demokracie vypadá vyhlášení války samozřejmě líp. Je to ovšem hrozná práce a trvá to; válčit se přitom musí hlavně rychle, což by si měl uvědomit například marketingový produkt, který právě obývá Bílý dům. Naposledy proto Spojené státy podle všech pravidel vyhlásily válku v roce 1942, což jim nijak nebránilo například v korejském, vietnamském, panamském, iráckém atd. angažmá. Některá jsou ospravedlnitelná lépe, jiná kulhají na obě nohy a představitelé USA mohou být jen rádi, že obvykle vyhrávají. Jinak by mohli velmi dobře skončit na stejné lavici obžalovaných a s obviněním ze stejných zločinů jako někteří údajní nacističtí váleční zločinci.

USA vyhlásily válku v jedenácti případech. Dvěstěkrát se obešly bez zbytečných formalit.

USA vyhlásily válku v jedenácti případech. Dvěstěkrát se obešly bez zbytečných formalit.

Spojené státy si v případě přílišného obtěžování ze strany neamericky smýšlejících renegátů vystačí s “autorizací použití ozbrojených sil.” Naposledy se tak stalo v roce 2006, předtím od roku 1796 devětkrát. Ústavní právníci spočetli, že američtí prezidenti nařídili více než dvěstěkrát nasazení vojenských sil aniž by žádali o souhlas Kongres a Senát. Považují takové jednání výslovně za překročení pravomoci exekutivní moci.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s