Papež František táhne, prodavači svatých obrázků a amuletů vydělávají

Papež František je mnohými označován za velkou naději pro římskou církev. Nesporným požehnáním už se stačil stát pro prodavače svatých obrázků, amuletů a vůbec pro celý katolický merchandising.

Marketingový papež (zcela vlevo): Jak se vám líbí?

Marketingový papež (zcela vlevo): Jak se vám líbí?

Františkovu předchůdci na svatopetrském stolci Benediktovi zřejmě připadne nevděčná (a asi i nespravedlivá) úloha papeže, kterého zastíní jak jeho předchůdce tak i nástupce. Jan Pavel II. během svého dlouhého pontifikátu otevřel katolickou církev dříve nemyslitelným způsobem a svým charismatem na ni dokázal vrhnout dobré světlo. František, první toho jména, září jako hvězda jasná. Větší vesměs ničím nepodložený všeobecný potlesk za poslední roky vyslechli jen bývalý americký viceprezident Al Gore, držitel Nobelovy ceny za PowerPointovou prezentaci a Barack Obama, který dostal Nobelovu cenu za mír aniž by kdo věděl proč (to potěší zejména Syřany).

Kdo si Františka nemůže vynachválit a má k tomu jasný důvod jsou prodejci tretek. Nebývalý zájem je například o polštáře s papežovou podobiznou – představa poslintané tváře Kristova náměstka je poněkud nechutná až unapetýtlich, ale své fanoušky si to očividně nachází. Jen ve Spojených státech, které jsou z podstaty protestantské, se najdou celé dvě stovky e-shopů, které chrlí produkty merchandisingu využívajícího popularitu nového papeže.

“Zájem o naše zboží se ve srovnání s loňským rokem zpadesátinásobil,” uvedl pro Quartz majitel řetězce prodejen s pobožnými maličkostmi Mark Gould.

Zatím to vypadá na docela požehnaný pontifikát.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s