Velký armádní problém: Jak si sbalit afghánských pět švestek

Na postupném stahování amerických jednotek z Afghánistánu a s tím spojeném zmatku vydělávají překupníci kradené armádní výbavy třicet tisíc dolarů měsíčně netto. Napřesrok odsun skončí, kšeftaři osuší slzy a přesunou svůj výnosný obchod do další, tentokrát syrské pouště.

Zásobovat armádu je jedním z nejobtížněji zvládnutelných úkolů každé války. Byla to právě obrovská materiální převaha s schopnost začlenit do distribuce válečného materiálu to nejlepší z civilního byznysu, která Spojeným státům a proměnlivé skupině jejich spojenců vyhrávat války. Ani tak brilantní taktik jako Erwin Rommel neměl šanci: “Pouštní válka je rájem pro taktika a peklem pro zásobovacího důstojníka.” A co jiného než poušť je Sýrie, budoucí obří překladiště?

Americká armáda se stěhuje. Lepší je vyhořet.

Americká armáda se stěhuje. Lepší je vyhořet.

Hafizulláh Safí, obchodník podnikající na horké pákistánsko – afghánské hranici s elektronikou, se v březnu tohoto roku přiznal, že sedmdesát procent rádii prodaných koupěchtivým zákazníkům jsou armádní Falcony II. “Čím víc základen se bude rušit, tím víc budeme vydělávat,” tvrdí Safí. “Vyděláváme na zmatku a na neschopnosti Američanů ohlídat tok materiálu.”

Obchodníci jako Safí mají ještě asi půl roku na to, aby si ukousli co největší díl z šestimiliardového koláče ukuchtěného z armádní výzbroje a výstroje. A jak věděl už poručík Goodbody, Arabové mají v tomto ohledu chrup odpovídající nenasytné chuti.  Možná je potěší nápad některého štábního důstojníka NATO, který by všechno co se včas nepodaří odvézt prostě nechal ležet tam kde to právě leží. To by potěšilo jako 352tisícovou afghánskou armádu, tak především Hafizulláha Safího.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s