Média a Costa Concordia: Maličko jsme si zapřeháněli

Potopit loď není žádný kumšt. O tom se v průběhu staletí mohly na vlastní promočenou kůži přesvědčit tisíce námořníků a pasažérů. Vyzvednout potopenou loď z mořského dna je těžší. Naposledy se o tom přesvědčil tým, který se potýkal s vrakem lodi Costa Concordia.

CostaConcordia

Ztroskotání, potopení a pokusy o záchranu lodi Costa Concordia se staly předmětem vášnivého zájmu zpravodajských štábů z celého světa. To vedlo k určitému velmi typickému druhu přehánění. Počínaje tvrzením, že ztroskotání Costy Concordie je “druhý Titanic” až po názor, že záchrana vraku je největší a nejrizikovější operací svého druhu.

Obě přirovnání by – pokud by tedy měla nožičky,  – kulhala na všechny dostupné končetiny. Ze seznamu nejhorších námořních katastrof je i průměrně inteligentnímu orangutánovi jasné, že na něj Costa Concordia nepatří. Nabízí se jedovatá poznámka o počtech průměrně inteligentních orangutánů v redakcích, ale nechme si ji od cesty.

Stejně na tom jsme se záchrannými operacemi. Proběhlo jich už mnoho a jak se je možné přesvědčit nejedna byla složitější a náročnější než to co předvedl záchranný tým u italského pobřeží.

Nicméně bylo to hezké – a teď se můžeme už jen těšit na poslední plavbu další lodi, o které se bude říkat, že je nepotopitelná.

Články o nich najdete například tady: Andrea Doria, Eastland, Edmund Fitzgerald

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s