Ahmadí je mrtev. Zabili šéfa íránských kyberválečníků špióni nebo Facebook?

Ahmadí považovaný za hlavu íránského kyberválečného programu je mrtvý. 20. září ho neznámí útočníci zastřelili poblíž jeho domu v Karaji. V době elektronického válčení byl pro tajné služby států, které se cítí být Íránem ohroženy, atraktivním cílem.

Podle tiskové agentury Alborz se Ahmadí, který vystudoval na západě a vyučoval na několika univerzitách, stal obětí dvojice útočníků. Ti ho měli zastřelit a potom zmizet. Revoluční gardy ale záhy přispěchaly s podivuhodným tvrzením. Smrt významného vědce, považovaného za íránského Oppenheimera, byla prostě jen incidentem. O vraždě nelze mluvit.

ahmadi

“Přesná role Mojtaby Ahmadího v programu íránské počítačové války zůstává zahalená určitým tajemstvím,” nechal se slyšet pracovník britské tajné služby, nasazený ve výbušné oblasti okolo strategického Hormuzského průlivu. Nepřímo naznačuje, že pokud jsou pokud jsou Spojené státy schopné do ochrany této ropné tepny investovat osm bilionů dolarů, jeden zabitý vědec se v takovém rozpočtu rozplyne jako pára nad hrncem.

Íránu se v kybernetickém boji navíc začalo nebývale dařit. Anonymní důstojník amerického válečného námořnictva přiznal deníku Wall Street Journal, že marína čelila promyšleným a účinným útokům. Revoluční gardy se každopádně bojí o další osud svého kyberprogramu. Už razantně vyzvaly, aby se o Ahmadím přestalo mluvit – a to zejména na Facebooku, který za to všechno nakonec asi může.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s