Apple, Boeing, Intel… Tržní giganti se krmí dřinou desetimilionů otroků

Bezmála třicet milionů lidí na celém světě žije a pracuje v otrockých podmínkách. Nestydaté, surové a kruté, takové jsou podmínky práce, z níž se rodí úspěch firem považovaných za nejvýkonnější a nejinovativnější na světě.

Nejvíc novodobých otroků se dře v Číne, Rusku a v Indii, uvádí organizace Global Slavery Index. Australa, který prošel čínským vězením například uvedl, že v tamních věznicích musejí chovanci montovat sluchátka, která na palubách svých letadel používají například British Airways. Údajně se jednalo o zakázku na 300 000 souprav.

Mapa otroctví podle Global Slavery Index

Mapa otroctví podle Global Slavery Index

Drahé kovy, které používají tržní giganti jako Apple, aeronautický kolos Boeing nebo Intel, musí nejprve v Demokratické republice Kongo v předstředověkých podmínkách vytěžit otroci.

Chutná vám suši a nesouhlasíte s tím, aby byli lidé drženi v otrockých pracovních podmínkách? Pak byste měli z jídelníčku vypustit mňaminy jako je thajská makrela anebo olihně z jižního Pacifiku. Na plantážích kakaovníků v Pobřeží slonoviny pracuje téměř milion dětských otroků.

Celkové číslo – 29.8 milionu – je pravděpodobně nižší než jaká je skutečnost. Zjistit skutečný počet novodobých otroků chce mimo jiné nadace, založená Billem Gatesem. Otec Microsoftu koneckonců asi sám dobře ví co je například Intel zač.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s