“Tohle že Churchill neřekl? Ale to měl!”

“Američané vždycky udělají tu správnou věc. Předtím ovšem vyzkouší všechny špatné,” citoval politik Angus King někdejšího dvojnásobného britského premiéra Winstona Churchilla. Potíž je v tom, že Churchill nic takového neřekl. A to platí i pro většinu výroků, které mu lidé připisují.

Republikánský kongresman Paul Ryan, Tom Cole zastupující Oklahomu, Jaime Herrera Beutler ze státu Washington a už zmíněný King. Ti všichni si během dlouhé, trapné a vysoce sledované debaty o podobě a existenci amerického státního rozpočtu vypůjčili šťavnaté výroky slavného válečného vůdce. Citovat Churchilla se prostě vyplatí. Dovedl být výstižný, patetický, kousavý i dokonale sprostý, ale vždycky byl na výši svých úkolů.

Winston Churchill Broadcast From White House

Horší je, že velké části výroků, které jsou mu připisovány, se Churcihll vůbec nedopustil a když, tak v odlišné podobě. A mimo to si citáty rád půjčoval. “Pro nedovzdělance jako jsem já je tohle naprosto nezbytná kniha,” tvrdil a poklepával na ošoupaný svazek výroků slavných.

“Rád bych mohl potvrdit, že Churchill řekl všechno to, co mu do úst vkládají ti pánové, ale bohužel to není možné,” řekl Richard Langworth, editor stránek winstonchurchill.org.

Reakce jednoho z politiků byla natolik duchaplná a hbitá, že by ji Churchill jistě ocenil: “Tohle že Churchill neřekl? Ale to měl!”

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s