Prý nejznamenitější válečná fotka je černobílá, rozmazaná a americká

Nejznamenitější fotografie v dějinách Spojených států nevypadá nic moc. Žádný Cartier-Bresson nebo Robert Capa, dokonce ani Jadran Šetlík ne. Je černobílá, docela rozmázlá a není na ní Guadalcanal.

Fotografii pořídila devítičlenná osádka kapitána Jaye Zeamera na letounu B-17 pojmenovaném Old 666. Zeamer jako zkušený pilot bombardérů v roce 1942 vykonával pozemní službu poblíž Port Moresby. Přesto mu to nedalo a čas od času se musel proletět – nešlo ovšem o žádné vyhlídkové lety. Okolo Papuy Nové Guiney bylo a ještě mělo být pořádné horko. Koneckonců ještě dnes patří právě Port Moresby nelichotivý titul nejhoršího města pro život.

Právě z tohoto pekla na zemi vzlétnul notně otřískaný čtyřmotorový bombardér zvaný Létající pevnost a vydal se nad modrou plochu oceánu posetou zelenavými tečkami bujnou vegetací porostlých ostrovů. A nad jedním z nich, donedávna bezvýznamným kusem země páchnoucím jako masový hrob ještě předtím než se tam strhla zásadní bitva druhé světové války, fotograf stisknul spoušť. Ten ostrov se jmenoval Buka.

buka-1024x821

Důležitost Zeamerova odvážného fotoprůzkumného letu tkví podle serveru PetaPixel v tom, že po vybombardování letiště na Buce bylo možné obejít silně vyzbrojenou japonskou základnu v Rabaulu a ušetřit tak desetitisíce lidských životů. Historici se k tomu ovšem nevyjádřili. Názor si tedy může udělat každý sám.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s