Helouvínský speciál: Nejděsnější hřbitov mají šedí bratří edinburští

Hřbitov šedých bratří ve skotském Edinburghu má opravdu děsuplnou pověst. Když máme ten helouvín, pojďme se potkat s tamními poltergeisty, duchy a zloději mrtvol, kteří společným pařátem z místa věčného odpočinku udělali tak trochu pouťovou atrakci.

Začněme u šedých bratří. Nejedná se o nějaké šedivíky, ale o ctihodný mnišský řád se staletou historií. Známe je také jako františkány nebo menší bratry; ve středověku se těšili značné popularitě, o čemž svědčí například pohřeb nedávno nalezených ostatků anglického krále Richarda III. v Leicesteru.

helouív

A teď do Edinburghu; šedí bratři si zde klášter se hřbitovem založili někdy okolo roku 1560, nejstarší zachované rovy jsou o půldruha století mladší. O jeho popularitu se největší měrou zasloužil duch George MacKenzieho, který za sebou nechal krvavou stopu během náboženských různic v 17. století a o kterém psal i Robert Louis Stevenson. Jeho duch měl až do roku 1999 v údajném klidu odpočívat v uzavřeném mauzoleu. Stačil jeden bezdomovec, který se v jeho hrobu rozhodl strávit chladnou noc… zlý duch uniknul ze svého žaláře a začal řádit.

Za čtrnáct let MacKenzieho duch prý zodpovědný za 450 napadení návštěvníků hřbitova a za smrt jednoho z nich. Pro případné zájemce o návštěvu této edinburské pamětihodnosti ještě uveďeme, že až uslyší táhlé kvílivé kňučení, blíží se k nim duch štěněte Bobbyho.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s