Katům dochází jed. Guillotina se vrací na scénu

Docházející zásoby ingrediencí smrtícího koktejlu, který se vstřikuje do žil odsouzencům na smrt, přinutil některé státy zauvažovat nad změnou způsobu poprav. Čas guillotin se vrací.

Smrtící injekce se několik desetiletí považovala za nejhumánnější způsob popravy. V posledních letech ale začaly docházet jednotlivé složky smrtící směsi. Výrobcům se nevyplácí natolik, aby si nemohli dovolit vsadit na humanitu; došlo k pokusům s jinými směsmi, průběh poprav ale prokázal, že je na čase zkusit něco jiného.

guillotine Munich1

Do hledáčku spravedlnosti se dostala kromě jiného stará dobrý guillotina. Předpokládá se, že popravuje nejrychleji a způsobuje odsouzenému nejmenší bolest. Orgány popravených gullotinou jsou navíc použitelné pro transplantaci, což v případě popravy smrtícím koktejlem říct rozhodně nelze. Navíc guillotinu může v podstatě bez rizika trapné chyby obsluhovat kdekdo.

Pokusy zařadit guillotinu mezi volitelné způsoby provádění nejvyššího trestu ve Spojených státech probíhají od roku 1996. Nejzásadnější spor se nevede okolo odsouzence a míry boletivosti jeho smrti, ale okolo svědků. Přihlížející popravě by totiž mohli zvracet, což by vážnost celého pochmurného divadla značně narušilo.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s