Neslavné pozadí slavných fotografií aneb Jak Amíci dobíjeli Japíky

Míra rasové nenávisti mezi ozbrojenými silami dosáhla na tichomořském bojišti míry, o jaké se nikomu na evropském bojišti ani nesnilo. Dosvědčují to otřesné fotografie, na které jsou Američané ještě dnes hrdí.

O japonské válečné krutosti toho bylo napsáno dost – něco z toho je dokonce i pravda. Míň se toho ví o zvěrstvech, kterých se dopouštěli vojáci amerických ozbrojených sil. Měli ostatně zářný vzor v osobě prezidenta F. D. Roosevelta. Ten ještě na sklonku roku 1941 nechal všechny etnické Japonce, většinou loajální americké občany, zbavit majetku a pozavírat je do sběrných táborů. Koncentráky arsenálu demokracie se nacházely v tak klimaticky příhodných podmínkách jako byla Aljaška a nevadská poušť.

V amerických médiích se hojně objevovaly vlastenecké obrázky na nichž například děvče pózuje s vypreparovanou lebkou japonského vojáka, kterou jí ze zámoří poslal její Bobbie Ray.

Časopis Time shromáždil pozoruhodnou kolekci fotografií něčeho na co by žádné ozbrojené síly neměly být hrdé. Například slavná fotografie mariňáka stojícího nad mrtvolou japonského vojáka. To co vypadá jako symbol marnosti válčení je ve skutečnosti částí série zachycující ránu z milosti.

Hezké, že? Hlava japonského vojáka naražená na věži amerického tanku.

Hezké, že? Hlava japonského vojáka naražená na věži amerického tanku.

Fotografie, na kterých jsou zvěčněné svérázné způsoby válečné výzdoby mluví samy za sebe. Válka je prostě špinavá věc. A kdo válčí, neměl by se tvářit jako by se zrovna on neušpinil. Ušpinil se každý – a spravedlnost je prostě a jednoduše vždy na straně vítěze. Koneckonců: vítězů se nikdo na nic neptá, jak poznamenal říšský maršál Göring před tribunálem národů.

Advertisements

2 thoughts on “Neslavné pozadí slavných fotografií aneb Jak Amíci dobíjeli Japíky

  1. Pěkné. Jen je smutné, že se historie opakovala i dále – Vietnam a symbolické nádobky, které obsahovaly benzín na zapalování chatrčí… 😦

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s